Разлика помеѓу преработките на „Казабланка (филм)“

Додадени 32 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: cite web -> цитирана веб страница
с (Бот Додава: la:Casablanca (pellicula))
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница)
'''''Казабланка''''' ([[1942]]) е култен [[САД|американски]] [[филм]], чие дејство се одвива во француски-контролираното [[Мароко]], во градот [[Казабланка]] за време на [[Втора светска војна|Втората светска војна]]. Режисер на филмот е [[Мајкл Куртиц]] а главните улоги ги имаат [[Хемфри Богарт]] како Рик Блејн и [[Ингрид Бергман]] како Илса Лунд. Филмот се фокусира на внатрешниот конфликт на Рик, по зборовите на ликот, меѓу [[љубов|љубовта]] и [[морал|моралноста]]: тој мора да избере меѓу неговата љубов кон Илса и правејќи ја вистинската работа, помагање на неа и на нејзиниот сопруг, лидер на отпорот, да побегнат од Казабланка за да продолжат со нивната борба против [[Фашизам|фашистите]].
 
Иако филмот претставува едно од најголемите остварувања на седмата уметност, со докажани актери и првокласни сценаристи, никој за време на продукцијата не очекувал ''Казабланка'' да биде нешто повеќе од просечно; <ref>{{citeцитирана webвеб страница | url = http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/19960915/REVIEWS08/401010308/1023 | last = Ebert | first = Roger | title = Казабланка (1942) | date = [[15 септември]] [[1996]]}}</ref> тој бил само еден од многуте филмови создадени од Холивуд секоја година. Филмот имал цврст, спектакуларен успех при првите прикажувања, користејќи го публицитетот на инвазијата на Сојузниците во Северна Африка. И покрај големиот број на различни сценаристи кои напорно и брзо сакале да адаптираат неприкажана театарска претстава на големото платно со цел да се забрза продукцијата, како и првата романтична главна улога на Богарт, ''Казабланка'' освои три [[Оскар|оскари]] во 1943, вклучувајќи оскар за најдобар филм. Ликовите, цитатите и музиката денес имаат статус на легендарност. Филмот постојано рангира близу врвот на листите на најдобрите филмови на сите времиња.
 
== Референци ==
941.847

уредувања