Декларација: Разлика помеѓу преработките

Додадени 32 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: cite web -> цитирана веб страница
сНема опис на уредувањето
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница)
'''Декларација''' е документ кој содржи договорен стандард или норма, но не е правно обрзувачки за државите. На конференциите на ОН, како што е Конференцијата за човекови права на ОН во Виена (1993), обично се усвојуваат две Декларации: една е составена од претставниците на државите, а другата од страна на невладините организации. Иако не се правно обврзувачки, Декларациите се многу влијателни во креирањето на политиките и активностите во односните области.<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.zdruzenska.org.mk/article.asp?id=336|title=Водич во феминистичката и родовата терминологија|publisher=Здружение на граѓани Акција Здруженска, Скопје|date=[[2007-05-30]]|accessdate=2007-06-22}}</ref>
 
== Белешки ==
941.847

уредувања