Пентархија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 90 бајти ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Пентархија''', од грчки „Владеење на петтемина“, влијаела во создавањето на „Петте големи мориња“ или рани [[Епископии]], кои ги претставуваат петте најголеми [[христијански]] центри во [[Средниот Век]]:
 
* [[Рим]] (св. [[Апостол Петар]] и [[Апостол Павле]])
* [[Константинопол]] (св. [[Апостол Андреа]])
* [[Антиохија]] (св. [[Апостол Петар]])
* [[Александрија]] (св. [[Апостол Марко]])
* [[Ерусалим]] (св. [[Апостол Јаков]])
 
Првите четири градови, плус Ерусалим биле најголемите христијански центри во [[Римската Империја]] во [[4 век]], периодото кога Христијанството било официјално признаено и добило статус на рамноправна религија.
123

уредувања