Пентархија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Општо кажано, зборот „Пентахрија“ се користи кога се говори за пет владетели, или пет моќи. Така, низ историјата има примери кога овој збор бил користен за опис на либералната пентахрија во Италија во 19 век, или петте големи Европски сили во 18 век и 19 век (Британија, Франција, Австрија, Прусија и Русија).
 
[[Категорија:Христијанство | Православие | Христијански лидери]]
[[Категорија:Христијански лидери]]
123

уредувања