Гесло: Разлика помеѓу преработките

Додадени 18 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: cite book -> цитирана книга
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (уредување)
с (Бот менува: cite book -> цитирана книга)
Во [[хералдика]]та, мотото обично се истакнува на грбот, на лентата (на [[подножје (хералдика)|подножјето]]) под штитот или пак над [[креста]]та, како да речеме во шкотската хералдика. Пример за мото на грб е мотото на [[Кралски грб на Обединетото Кралство|кралскиот грб на Обединетото Кралство]], кое гласи: ''[[Dieu et mon droit]]'' („Бог и моето право“).
 
Во англиската и шкотската хералдика мотата не се доделуваат заедно со грбот, туку можат да се додаваат и менуваат по желба.<ref>{{citeцитирана bookкнига
|title=An Outline of Heraldry in England and Scotland
|first=Robert
941.847

уредувања