Разлика помеѓу преработките на „Ал Акса интифада“

Додаден 961 бајт ,  пред 14 години
надворешни врски
(надворешни врски)
 
На палестинските парламентарни избори од јануари [[2006]] година победа извојува Хамас. Поради продолжените израелски напади на [[9 јуни]] Хамас изјавува дека го прекинува примирјето што го прогласи во 2005 година. На [[25 јуни]] палестински милитанти напаѓаат израелски воен објект при што убиваат двајца војници, а еден заробуваат. На [[28 јуни]] израелските трупи почнуваат нова голема офанзива врз Појасот Газа, која се заканува повторно да го разгори израелско-палестинскиот судир.
 
==Надворешни врски==
*[http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=2980 Застрелан израелски министер]
*[http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=23203 Најмалку 20 Евреи настрадаа во напад на палестински бомбаш]
*[http://217.16.70.245/?pBroj=1429&stID=10894&pR=4 Израелците го убија лидерот на Хамас, шеикот Јасин]
*[http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=31223 Убиен лидерот на Хамас]
*[http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=42680 Израел и Палестинците прогласија примирје]
*[http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=50346 Заврши евакуацијата на израелските населби во Газа]
*[http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=57490 Палестина: Убедлива победа на „Хамас“]
 
[[Категорија:Палестина]]
6.083

уредувања