Разлика помеѓу преработките на „Гренобл“

Додадени 445 бајти ,  пред 12 години
гренобл
(гренобл)
(гренобл)
|date-density=1999}}
 
'''Гренобл''' е град во југоисточна [[франција]] близу до [[Алпите]], на реката [[Изер]],во регионот [[Рон-Алп]] и департманот [[Изер]],каде што воедно е и главен град.Бројот на жители во 1999 година изнесувал 153,317,додека во поширокиот регион над 520.000 жители.
 
{{Франција-гео-никулец}}
 
755

уредувања