Шалон ан Шампањ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 372 бајти ,  пред 13 години
Шалон ан Шампањ
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Шалон ан Шампањ)
|population-ranking= [[Листа на градови во Франција|121-град по население]]
|density_km2=1817|date-density=1999}}
 
'''Шалон ан Шампањ''' е град во [[Франција]].Главен град е на департманот [[Марна департман|Марна]] и регионот [[Шампањ-Арден]].
Градот порано се нарекувал (Châlons-sur-Marne),за да во [[1998]] година го добие денешното име.
 
{{Франција-гео-никулец}}
755

уредувања