Ана де Стал: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 13 години
с
сНема опис на уредувањето
(с)
'''[[Мадам де Стал]]''' ( {{роден на|22|април|1766}} - {{починал на|14|јули|1817}}), [[Франција|француска]] [[Литература|писател]]ка. Во [[1810]] година ја напиша книгата - манифест „''За Германија''“, која [[Наполеон]] ја забранизабранил, затоа што авторот се восхитува на германската [[философија]] и [[литература]]. Ја сметаат за основоположник на францускиот [[романтизам]].
 
{{биог-никулец}}