Разлика помеѓу преработките на „Клермон-Феран“

Одземени 14 бајти ,  пред 11 година
кф(измена)
(клермон феран)
(кф(измена))
{{French commune
|name=Клермон Феран<br>[[Image:Blason ville fr ClermontFerrand (PuyDome).svg|80px]]<br>[[Image:clermont pierre carree.jpg|270px]]|
region=[[Оверњ (регион)|Оверњ]] (capitalглавен град) |
department=[[Пиј де Дом]]|
arrondissement=Клермон Феран|
 
'''Клермон Феран''' ({{lang-fr|Clermont-Ferrand}}) е град и општина во [[Франција]],сместен во регионот [[Оверњ]],со популација од 140,700 (2006). Во пошироката градска зона живеат над 410.000 жители (1999 цензус).
 
Верцингеторикс
 
[[Image:Inauguration statue vercingétorix 3.JPG|left|250 px|thumb|Статуа на Верцингеторикс на главниот плоштад во градот]]
755

уредувања