Разлика помеѓу преработките на „Клермон-Феран“

Додадени 1.890 бајти ,  пред 11 година
клермон феран
(клермон феран)
(клермон феран)
|density_km2=3297
|date-density=2006 }}
 
'''Клермон Феран''' ({{lang-fr|Clermont-Ferrand}}) е град и општина во [[Франција]],сместен во регионот [[Оверњ]],со популација од 140,700 (2006). Во пошироката градска зона живеат над 410.000 жители (1999 цензус).
Верцингеторикс
 
[[Image:Inauguration statue vercingétorix 3.JPG|left|250 px|thumb|Статуа на Верцингеторикс на главниот плоштад во градот]]
 
 
{{Префектури на регионите во Франција}}
[[Категорија:Градови во Франција]]
[[Категорија:Франција]]
 
 
[[af:Clermont-Ferrand]]
[[an:Clarmont-Ferrand]]
[[roa-rup:Clermont-Ferrand]]
[[frp:Cllârmont-Fèrrand]]
[[bg:Клермон Феран]]
[[ca:Clarmont d'Alvèrnia]]
[[ceb:Clermont-Ferrand]]
[[cs:Clermont-Ferrand]]
[[cy:Clermont-Ferrand]]
[[da:Clermont-Ferrand]]
[[de:Clermont-Ferrand]]
[[en:Clermont-Ferrand]]
[[es:Clermont-Ferrand]]
[[eo:Clermont-Ferrand]]
[[eu:Clermont-Ferrand]]
[[fa:کلورمون فران]]
[[fr:Clermont-Ferrand]]
[[gl:Clermont-Ferrand]]
[[ko:클레르몽페랑]]
[[io:Clermont-Ferrand]]
[[id:Clermont-Ferrand]]
[[it:Clermont-Ferrand]]
[[he:קלרמון-פראן]]
[[lad:Clermont-Ferrand]]
[[la:Augustonemetum]]
[[lv:Klermona-Ferāna]]
[[hu:Clermont-Ferrand]]
[[nl:Clermont-Ferrand]]
[[ja:クレルモン=フェラン]]
[[no:Clermont-Ferrand]]
[[nn:Clermont-Ferrand]]
[[oc:Clarmont-Ferrand]]
[[pl:Clermont-Ferrand]]
[[pt:Clermont-Ferrand]]
[[ro:Clermont-Ferrand]]
[[ru:Клермон-Ферран]]
[[scn:Clermont-Ferrand]]
[[simple:Clermont-Ferrand]]
[[sk:Clermont-Ferrand]]
[[sl:Clermont-Ferrand]]
[[sr:Клермон Феран]]
[[fi:Clermont-Ferrand]]
[[sv:Clermont-Ferrand]]
[[vi:Clermont-Ferrand]]
[[vo:Clermont-Ferrand]]
[[zh:克莱蒙费朗]]
755

уредувања