Разлика помеѓу преработките на „1772“

Додаден 601 бајт ,  пред 11 година
+текст
с (Бот Додава: sah:1772)
(+текст)
== Настани ==
 
*[[Швајцарија|Швајцарскиот]] [[математичар]] и [[физичар]], [[Леонард Ојлер]] докажал дека <math>2^{31}- 1 = 2147483647</math> е ([[Мерсенов број|Мерсенов]]) прост број. Тоа бил најголемиот пресметан прост број сѐ [[1867]] година.
*
 
== Родени ==
== Починале ==
 
*[[29 март]] - [[Емануел Сведенборг]], [[Шведска|шведски]] [[наука|научник]], [[философ]], [[мистицизам|мистик]] и [[теологија|теолог]].
*
 
[[CategoryКатегорија:18 век|71772]]
 
[[af:1772]]