Рен (град): Разлика помеѓу преработките

Додадени 875 бајти ,  пред 13 години
рен
сНема опис на уредувањето
(рен)
 
'''Рен''' ({{lang-fr|Rennes}}) e град во северозападна [[Франција]]. Се наоѓа во регионот [[Бретања]] каде воедно е и главен град на регионот исто како и во департментот [[Иј и Вилен]].
Со 206.229 жители (1999) Рен е 11-ти град во Франција по број на население.
 
== Географија ==
 
Рен се наоѓа во северозападна Франција на реката [[Вилен]],на исток во Бретања.Се простира на површина од 50,39км².Во поширокото урбано подрачје околу градот живеат над 550.000 жители.
 
 
== Историја ==
 
 
 
 
 
== Економија ==
 
Во Рен се наоѓа фабриката за автомобили[[Цитроен]]. Покрај автомобилската индустрија во градот е развиена и телекомуникацисата индустрија.
 
 
== Спорт ==
 
Најпознат клуб од градот е [[Стад Рен ФК]],кој игра во [[Лига 1]] првата француска фудбалска лига.
 
== Збратимени градови ==
755

уредувања