Љубка Рондова: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
с
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (средување)
с (с)
Нејзиниот сериозен пат на народна пејачка започнува по преселувањето во [[Софија]], кога се зачленува во најстариот ансамбл во Бугарија за народни песни и танци “[[Гоце Делчев]]”. Во него останува 30 години, каде долго време е солистка и лицето на ансамблот. Нејзиниот репертоар е изграден врз основа на песни, наследени од мајка и и баба и а ги усовршува и своите изведувачки способности.
 
Во [[1980]] година, ги прави првите записи во Бугарското радио, а потоа и во Балкантон, [[БНТ|[Бугарската телевизија]], Радио [[Благоевград]]. Тие се тиражирани на голем број грамофонски плочи, аудио и видео албуми.
 
Во [[2000]] година, е издаден нејзиниот прв албум на компакт диск “Смилјана”. Во него се вклучени 22 најпопуларни и омилени песни од целото нејзино 40-годишно музичко наследство. Во [[2003]] година, излегува и нејзиниот втор компакт диск “Песните се моите деца”, во кои се вклучени 15 потполно нови исполнувања. Од нив 9 стари автентични песни од нејзиното родно Костурско и 6 авторски.
5.612

уредувања