Љубка Рондова: Разлика помеѓу преработките

Додаден 31 бајт ,  пред 14 години
с
средување
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (средување)
починал-место= |
}}
'''Љубка Рондова''' ({{lang-bg|Любка Рондова}}) е пејачка на народни песни од Бугарија. Родена е во [[костур]]ското село [[Шестево]] (на грчки Сидирохори), [[Грција]], во [[1936]] година. Во [[1948]] година, за време на грчката граѓанска војна, влегува во групата на таканаречените деца-бегалци, со кои е изнесена од комунистичките партизани надвор од земјата. Живее во [[Полска]] и [[Чешка]]. Завршува славјанска филологија на Карловскиот универзитет во [[Прага]]. Зборува неколку странски јазици. Во [[1960]] година семејството на Љубка се прселува во [[Бугарија]] и таа работи како [[туристички водич]], [[преведувач]], [[редактор]] и служител во оддели за култура во различни организации.
 
Нејзиниот сериозен пат на народна пејачка започнува по преселувањето во [[Софија]], кога се зачленува во најстариот ансамбл во Бугарија за народни песни и танци “Гоце“[[Гоце Делчев”Делчев]]”. Во него останува 30 години, каде долго време е солистка и лицето на ансамблот. Нејзиниот репертоар е изграден врз основа на песни, наследени од мајка и и баба и а ги усовршува и своите изведувачки способности.
 
Во [[1980]] година, ги прави првите записи во Бугарското радио, а потоа и во Балкантон, [БНТ|[Бугарската телевизија]], Радио [[Благоевград]]. Тие се тиражирани на голем број грамофонски плочи, аудио и видео албуми.
 
Во [[2000]] година, е издаден нејзиниот прв албум на компакт диск “Смилјана”. Во него се вклучени 22 најпопуларни и омилени песни од целото нејзино 40-годишно музичко наследство. Во [[2003]] година, излегува и нејзиниот втор компакт диск “Песните се моите деца”, во кои се вклучени 15 потполно нови исполнувања. Од нив 9 стари автентични песни од нејзиното родно Костурско и 6 авторски.
5.612

уредувања