Разлика помеѓу преработките на „Лазар Личеноски“

Додадени 172 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
(отстранување на слики кои недостасуваат)
с
'''Лазар Личеноски''' ([[Галичник]], [[26 март]] [[1901]], [[СкопјеГаличник]], - [[10 април]] [[1964]]), [[Скопје]]) бил македонски [[сликар]]. Едени еден од најавтентичните сликари на македонскиот пејсаж („Бачила“, „Долап“, „Афионски полиња“, „Охридски рибари„) во кои внесувавнесувал и фолклорни елементи. Сликал и мртва природа, портрети и мозаици.
 
==Образование==
Уметничка школа со академски курс завршил во [[Белград]], 1927 год. Специјализирал ѕидни техники во [[Париз]] во ателјето на [[Марсел Линоар]] и кај [[Пол Бодуен]] на [[Ecole des Arts et Mertiers]], ги посетувал ателјето на [[Андре Лот]] и Academie de la Grande Chaumiere (1927-1929).
 
==Кариера==
Живеел во [[Белград]], а потоа во Скопје. Бил член на предвоената белградска група "[[''Облик]]"''.
 
Самостојно изложувал пред и по војната (првпатза прв пат во [[1927 год.]]) во [[Скопје]], [[Белград]], [[Загреб]];, а учествувал (од [[1927 год.]]) на групни изложби во [[Скопје]], [[Париз]], [[Белград]], [[Лондон]], [[Ливерпул]], [[Манчестер]], [[Солун]], [[Прага]], [[Софија]], [[Рим]], [[Букурешт]], [[Братфорд]], [[Канада]], [[Тунис]] и дрдруги места.
 
Бил професор и директор на училиштето за применета уметност во Скопје, дописен член на [[САНУ]] итн. Добитник е на ''Октомвриската награда за сликарство'' во [[1959]] година.
 
Ги насликал делата „Бачила“, „Долап“, „Афионски полиња“, „Охридски рибари„ и многу други.
 
[[Категорија:Македонски уметници]]
13.850

уредувања