Хаски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.204 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
(Хаски преместена како Сибирски хаски)
 
сНема опис на уредувањето
{{Otheruses}}
#пренасочување [[Сибирски хаски]]
'''Хаски''' е генерален поим за повеќе раси на кучиња кои се користат како [[кучиња за влечење санки]]. Поради нивната јачина и издрживост, името ''хаски'' се користи многу често за спортски маскоти. Хаските биле примарно користени како кучиња за влечење санки во северните региони, но сега се чуваат и како миленичиња. Историски, зборот ''хаски'' е видоизменета варијанта на дерогативниот збор "ески", кој го користат [[инуит]]ските племиња откриени од страна на Европјаните кои навлегле во нивните области.
 
==Видете исто така==
*[[Аљаскански хаски]]
*[[Макензи хаски]]
*[[Сахалински хаски]]
#пренасочување *[[Сибирски хаски]]
 
[[Category:Sled dog breeds]]
 
[[bg:Хъски]]
[[cy:Hysgi]]
[[en:Husky]]
[[nl:Husky]]
[[ja:ハスキー]]
[[pl:Husky]]
[[pt:Husky]]
[[zh:哈士奇]]
 
{{dog-stub}}
13.850

уредувања