Разлика помеѓу преработките на „Композитор“

Додадени 16 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: bar:Komponist; cosmetic changes
с (Бот Додава: gl:Compositor)
с (Бот Додава: bar:Komponist; cosmetic changes)
Композитор е личност која пишува [[музика]]. Терминот се однесува на некој кој пишува [[нотен текст]] врз основа на кој се изведува музика. Ова е и основната разлика помеѓу композитор и [[музичар]].
 
Нивото на разлика помеѓу композиторите и музичарите исто така зависи од одредени параметри. На пример за време на класичниот музички период во [[Европа]], функцијата на композитор и музичар не се разликувала драматично. Со текот на времето пишаните нотации на композиторите почнале да стануваат стриктно правило од кое музичарите не смееле да прават варијации.
 
 
[[Категорија:Музика]]
[[ar:ملحن]]
[[az:Bəstəkar]]
[[bar:Komponist]]
[[bg:Композитор]]
[[bs:Kompozitor]]