Разлика помеѓу преработките на „Хакасија“

Додадени 17 бајти ,  пред 11 година
с
с (Бот Додава: war:Khakassia)
(с)
|----- bgcolor="#FFFFFF"
|}
'''Хакасија''' ([[Руски јазик|рус.]] ''Республика Хакасия'', [[Хакашки јазик|хакашки]] ''Хакасия Республиказы'') е автономна република во составот на [[Русија|Руската Федерација]].
[[Слика:Chakassien Tal Kiug 200107240115.jpg|мини|лево|Бунар во Хакасија]]
 
Народот по комекој републиката го носи името, [[Хакаси]], се од групата на турски народи. Тие, по пописот од [[2002.]], сочинуваат само 11,98% (65.421) од вкупно 546.072 жители. Големо мнозинство се [[Руси]] 80,28% (438.395), а меѓу останатите се [[Германци]] 1,68% (9.161), [[Украинци]] 1,53% (8.360) и [[Татари]] 0,73% (4.001). Официјални јазици са [[Хакашки јазик|хакашки]] и руски. Мнозинство од населението верски припажаприпаѓа на [[Руска православна црква|Руската православна црква]], а има и [[муслимани]].
 
Главни стопански гранки на републиката се експлоатација на [[јаглен]], [[руда]] и [[дрво]].
== Историја ==
 
Хакашкката држава во [[13. век]] ја освоиле [[Монголи]]те. Почетокот на [[18. век]] конституирана е руска власт на оваа територија. Во [[19. век]] пошнуваатпочнуваат да се населуваат Руси, а делот на староседелците преминува во православна вера. Регионот Хакасија е основан на [[10. октомври]] [[1930]].
 
{{Commonscat|Khakassia}}