Разлика помеѓу преработките на „Индиска книжевност“

Додадени 18 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
{{Ист-лит}}
'''Индиската литература''' се развива на огромниот [[Индиски Полуостров]], односно потконтинент со преку милијарда жители и [[Култура|култури]] стари илјадници години. На овој полуостров, различните народности зборуваат околу 800 [[Јазик|јазици]]. Од 4 основни групи на јазици, високо е развиена литературата на [[Индоевропски јазици|индоевропските јазици]] (северна [[Индија]]) и на [[Дравидски јазици|дравидските јазици]] (југот на Индија и источен [[Декан]]), додека помалку значајна е литературата на [[Тибетско-бурмански јазици|тибетско-бурманските јазици]], додека на [[Мунда јазици|мунда-јазиците]] скоро и да не постои.