Разлика помеѓу преработките на „Тилакоид“

Додадени 639 бајти ,  пред 12 години
средување + викифицирање и др.
(кат)
(средување + викифицирање и др.)
[[Податотека:Thylakoid.png|thumb|250px|Тилакоиди (зелено) внатре во хлоропласт]]
{{Внимание}}
[[Податотека:Synechocystis.png|thumb|250px|Тилакоиди (зелено) внатре во цијанобактерија]]
{{Викифицирање}}
'''Тилакоидите''' претставуваат основни субединицисуб-единици на ламеларниот систем кој се наоѓа во матриксот '''(строма)''' на хлоропластите[[хлоропласти]]те (пластиди кои содржат хлорофилни[[хлорофил]]ни пигменти[[пигмент]]и). Во хлоропластите на вишите растенија се разликуваат долги и кратки тилакоиди. На одредени места кратките тилакоиди се подредени една на друга и создаваат структура наречена '''грана''' (од грчкиот збор '''granum''' = зрно). Граните меѓусебно се поврзани со долгите тилакоиди уште наречени тилакоиди на стромата, така што сите мембрански структури во хлоропластите функционираат како единствен систем. Во тилакоидните мембрани, особено во тие на граната според строго определен ред се распоредени молекули на пигментите ([[хлорофил]], [[каротин]] и [[ксантофил]]) и голем број ензими[[ензим]]и (ферменти)
Најважен фотосинтетски пигмент е '''хлорофилот''' кој во растителниот свет е застапен со неколку видови (хлорофил: '''a, b, c, d, e''').
 
{{Био-никулец}}
 
[[Категорија:Биологија]]
[[Категорија:Органели]]
[[Категорија:Фотосинтеза]]
 
 
[[ca:Tilacoide]]
[[cs:Thylakoid]]
[[da:Tylakoid]]
[[de:Thylakoid]]
[[en:Thylakoid]]
[[es:Tilacoide]]
[[fr:Thylakoïde]]
[[it:Tilacoide]]
[[he:תילקואיד]]
[[lt:Tilakoidas]]
[[nl:Thylakoïde]]
[[pl:Tylakoid]]
[[pt:Tilacóide]]
[[ru:Тилакоид]]
[[sr:Тилакоиди]]
[[sh:Tilakoidi]]
[[sv:Tylakoid]]