Разлика помеѓу преработките на „Тома Николов“

Додадени 153 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
(.)
[[Податотека:Toma nikolov hristov.jpg|thumb|right]]
'''Тома Николов Христов (Поп Тома)''' е роден е во с. [[Вранештица]], Кичевско во 1861. година. По завршувањето на [[Солунска машка гимназија „Св. Кирил и Методиј“|Солунската гимназија]] станува [[Бугарска_Егзархија|егзархиски]] учител. Во 1889. година во [[Цариград]] е ракоположен за ѓакон. По создавањето на [[ВМОРО]] зазема видно место во борбата против поробувачите и е близок соработник на [[Даме Груев]], [[Пере Тошев]], [[Анастас Лозанчев]], [[П.Христов]], [[Борис Сарафов]], [[Христо Матов]] и други. Во 1902 година, по убиството на неколку бегови во Кичевско, тој е осомничен и лежи во затворите во Кичево и Битола. По ослободувањето, истата година е пак осомничен за убиство на еден предавник и знаејќи што го очекува, ја напушта службата и оди во четата на [[Тома Давидов]].
 
Во 1903. година учествува на [[Смилевскиот конгрес]] и добива задача за предавање на протоколите на Задграничното претставништво во Софија.
Анонимен корисник