Разлика помеѓу преработките на „Христо Узунов“

Додадени 92 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
== Детство и школување ==
 
Христо Узунов е роден на [[22 февруари]] [[1878]] година во [[Охрид]]. Татко му бил [[Бугарска_Егзархија|егзархиски]] учител и активно вклучен во револуционерното движење. Неговата мајка била по потекло од [[Струга]] од семејството на преродбенскиот деец [[Ѓорѓи Чакалов]] од [[Струга]]. Христо Узунов своето образование го започнал во родниот град, [[Охрид]]. Потоа, уште како ученик на [[Солунска егзархискамашка гимназија „Св. Кирил и Методиј“|Солунската егзархиска гимназија]] пристапил во [[ВМРО]] и таму раководел со револуционерен кружок. По завршувањето на гимназијата, неколку години учителствувал во [[Охрид]].
 
== Вклучување и дејствување во редовите на организацијата ==
Анонимен корисник