Разлика помеѓу преработките на „Ѓорче Петров“

Додаден 61 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с
'''Ѓорче Петров''', целосно име '''Георги Петров Николов''', ([[1864]]/[[1865]], с. [[Варош]], [[Прилеп]]ско - [[28 јуни]], [[1921]], [[Софија]], [[Бугарија]]) бил македонски револуционер<ref name=Times>[http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?res=950CE0DE1539E433A25755C0A9649D946297D6CF Macedonia's heroic struggle for freedom] {{en}}</ref> роден во ситно трговско семејство. Се школувал во [[Прилеп]], [[Битола]] и [[Солун]]. Во солунската гимназија останал до [[1885]] година кога поради учество во ученичкиот бунт бил исклучен со група од 12 македонски ученици меѓу кои и еден друг иден револуционер, [[Пере Тошев]].
 
Престојувал во [[Источна Румелија]] каде собирал финансиски средства за набавка на оружје за идните востанички акции во [[Македонија]]. Поради слабото здравје се вратил во татковината како [[Бугарска_Егзархија|егзархиски]] учител во [[Штип]], [[1885]] година.
 
Во [[1888]] година заминал во [[Солун]] како коректор во основаната печатница на [[Коне Самарџиев]]. Во [[1889]] година станал учител во скопската бугарска гимназија сè до [[1890]] каде се запознал со владиката Теодосиј, заговорник за обновување на охридската архиепископија. Потоа заминал во Бугарија, време кое се покажува решавачко за создавање на [[ВМРО]]. Тој учествувал во испраќањето на ќирџијата Доне со пратки бомби од [[Штип]] до [[Битола]].
Анонимен корисник