Разлика помеѓу преработките на „Омов закон“

Додадени 26 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: cy:Deddf Ohm; cosmetic changes
с (Бот Менува: hu:Ohm törvénye)
с (Бот Додава: cy:Deddf Ohm; cosmetic changes)
[[ImageПодатотека:Ohms law voltage source.svg|right|thumb|200px|Напонскиот извор ''V'', предизвикува електрична струја ''I'', низ отпорникот ''R'', трите величини на кои се однесува Омовиот закон: ''I = V/R''.]]
 
'''Омовиот закон''' се однесува на [[електрично коло|електрични кола]], тој вели дека:
: Струјата помеѓу две точки е директно пропорционална со потенцијалната разлика (напонот) и обратно пропорционална со отпорот помеѓу нив.
 
Математички, тоа се изразува како:
 
:<math>I = {V} / {R}\,</math>
 
Кајшто '''I''' е струјата во ампери, '''V''' е потенцијалната разлика во волти, и '''R''' е електричната отпорност изразена во оми. Потенцијалната разлика е позната и како пад на напонот, и може да се означува и со '''U''', '''E''' или '''ЕМС''' (електромоторна сила).<ref>
''Handbook of Chemistry and Physics'', Fortieth Edition, p.3112, 1958</ref>
 
Оваа законитост ја открил германскиот физичар [[Георг Ом]], и ја објавил во 1827. година како резултат на лабораториски мерења, и во малку посложена форма.
</math>
 
кајшто '''J''' е [[густина на струја]]та (струја по единична површина), '''σ''' е [[електрична спроводливост|електричната спроводливост]], а '''E''' е [[електрично поле|електричното поле]] (во волти по метар).
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
 
[[Категорија:Електротехника]]
[[ca:Llei d'Ohm]]
[[cs:Ohmův zákon]]
[[cy:Deddf Ohm]]
[[da:Ohms lov]]
[[de:Ohmsches Gesetz]]