Разлика помеѓу преработките на „Графички дизајн“

Додадени 2 бајти ,  пред 12 години
с
зголеми слика
(проширување на статија + слика + над. врски)
с (зголеми слика)
[[Податотека:Македонска_пошта_2008_дизајн.jpg|мини|десно|200400п|Новата поштенска марка посветена на Тетово. „Македонски пошти 2008“. <br />''За графичкиот дизајн на марката е користен мотивот од фотографијата лево.'']]
 
'''Графичкиот дизајн''' е процес на [[визуелна комуникација]] со користење на текст и/или фотографии односно илустрации за да се престави информацијата или пак да се истакне некоја порака. Графичкиот дизајн во голем дел значи познавање на естетски вештини и мојстории, вклучувајќи [[типографија]], [[фотографија]], [[илустрација]], [[симбол]] и [[боја]] и нивно сложување односно комбиникрање. [[Графички дизајнер|Графичкиот дизајнер]] има за задача да го визуелизира сeкое идејно решение со цел другите да можат полесно да го разберат. Неговата задача е комбинирање на вербални елементи во една организирана и ефикасна целина.
284

уредувања