Разлика помеѓу преработките на „Преспа“

Одземени 3 бајти ,  пред 12 години
с
с (+ фото)
 
===Хидрографија===
[[Слика:Prespansko_pristaniste.jpg|лево|мини|200п|[[ПреспаанскоПреспанско езеро]]]]
'''Големото Преспанско езеро''' има површина од 284 km² со [[надморска височина]] од 853 м и најголема длабочина од 54 м, спаѓа меѓу најчистите езера во светот. Од површината на езерото 65% и припаѓаат на Република Македонија, 18% на Република Албанија и 17% на Република Грција .
Во Големото Преспанско езеро постојат два острови: Островот [[Голем Град]] (''Св.Петар'') со површина од 1 km², се наоѓа на самот тромеѓе од државните граници и ѝ припаѓа на Република Македонија кој воедно претставува и единствен остров државата, обраснат е со фојова шума (juniperus foeditissima) стара неколку векови,богат е со археолошки наоѓалишта и е заштитен со закон како природна реткост. Во Република Албанија се наоѓа помало островче, наречено [[Мал Град]] (''Св.Павле'').
Водите на Преспанското езеро преку понорници истекуваат во [[Охридското Езеро]] .Езерото е богато со риба,а особено е познат преспанскиот крап и рибите белвици-нивички, а има [[искобуст]], [[мренка]] ,[[клен]] и др.
 
Преспанската котлина се наоѓа помеѓу двата национални паркови [[Национален парк Пелистер|Пелистер]] и [[Национален парк Галичица|Галичица]],всушност преставува составен дел на едниот и другиот национален парк.
 
===Клима===
284

уредувања