Разлика помеѓу преработките на „Амонијак“

Додадени 45 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: nds:Ammoniak; cosmetic changes
с (Бот Додава: is:Ammóníak)
с (Бот Додава: nds:Ammoniak; cosmetic changes)
[[ImageПодатотека:Ammonia_lone_electron_pair.svg|right|200px|Единечен електорнски пар кај амонијакот]]
[[ImageПодатотека:Ammonia3D.png|200px|right|3D презентација на молекулата]]
 
'''Амонијакот''' е [[Хемиско соединение|соединение]] на [[азот]]от и [[водород]]от со [[хемиска формула]] NH<sub>3</sub>. При [[стандардни услови]] амонијакот е [[гас]]. Тој е отровен и [[Корозија|корозивен]] за некои материјали и има карактеристичен мирис.
 
[[Молекула]]та на амонијакот има форма на компресиран [[тетраедар]], попознат како [[тригонална пирамида]]. Оваа форма и дава на молекулата голем [[диполен момент]] и ја прави [[Поларна молекула|молекула]] поради што амонијакот се раствора во [[вода]]. Азотниот [[атом]] во молекулата има еден електронски пар, па амонијакот се однесува како [[База (хемија)|база]]. Во кисел или неутрален воден [[раствор]] амонијакот може да се сврзи со [[хидрониум јон]] (H<sub>3</sub>O<sup>+</sup>), при што ја испушта водна молекула (H<sub>2</sub>O) и формира позитивно наелектризиран [[амониум јон]] (NH<sub>4</sub><sup>+</sup>) кој има форма на правилен тетраедар. Формирањето на амониум јонот зависи од [[Водороден показател|pH]] на растворот.
 
Амонијакот се употребува во производството на [[Ѓубриво|ѓубрива]], [[експлозив]]и и [[полимер]]и. Тој е и состојка во одредени детергенти за [[стакло]]. Исто така, се наоѓа во мали количества во [[атмосфера]]та, а потекнува од распаѓањето на [[Животни|животинска]] или [[Растенија|растителна]] материја. Амонијакот и амониумовите [[соли]] се присутни и во [[дожд]]овницата, додека [[амониум хлорид]]от и [[амониум сулфат]]от се најдени во [[вулкан]]ските области на [[Земја]]та. [[Кристал]]и на [[амониум бикарбонат]] се најдени во [[фецес]]от на некои [[Патагонија|патагониски]] морски [[птици]] и [[лилјаци]] ([[гуано]]). Амониумовите соли се среќаваат и во плодната [[почва]] и [[Море|морска]] вода. [[Супстанција|Супстанциите]] кои содржат амонијак или се слични на него се нарекуваат амонијакални супстанции.
 
{{Link FA|hr}}
{{Link FA|ko}}
 
[[Категорија:Неоргански соединенија]]
 
{{Link FA|ko}}
 
[[ar:أمونياك]]
[[ml:അമോണിയ]]
[[ms:Ammonia]]
[[nds:Ammoniak]]
[[nl:Ammoniak]]
[[nn:Ammoniakk]]