Бурбонци: Разлика помеѓу преработките

Додадени 79 бајти ,  пред 13 години
с
Бот Додава: en:House of Bourbon; cosmetic changes
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(→‎Шпанија: Мала промена)
с (Бот Додава: en:House of Bourbon; cosmetic changes)
| surname = Бурбони
| estate = Франција, Навара, Шпанија, Луксембург
| coat of arms = [[ImageПодатотека:FranceRoyale.jpg|135px]]
| country = [[Франција]], [[Кралство Навара|Навара]], [[Шпанија]], [[Луксембург]]
| parent house = [[Капетинска Династија]]
| titles = <nowiki></nowiki>
* Крал на Франција
* Крал на Навара
* Крал на Шпанија
* Војвода од Орлеан
* Војвода од Вандом
* Војвода од Бурбон
* Војвода од Парма
* Крал на Двете Сицилии
* Голем војвода од Луксембург
* Војвода од Севилја
| founder = [[Робер, Гроф од Клермон]]
| final ruler = <div style="font-size:90%">Франција и Навара:</div> [[Анри V]] (1830)
<div style="font-size:90%">Шпанија:</div> [[Хуан Карлос I од Шпанија]] (1975-)
<div style="font-size:90%">Парма:</div> [[Војводата Карлос Хуго]] (1977-)
<div style="font-size:90%">Двете Сицилии: '''Спорно'''</div> [[Војводата Карлос од Калабрија]] (1964-) или<br />[[Војводата Карло од Кастро]] (2008-)
<div style="font-size:90%">Луксембург:</div> [[Големиот војвода Анри I]] (2000-)
| founding year = 1272
| nationality = Француска, Шпанска
| cadet branches = <nowiki></nowiki>
* Династија Орлеан
** Бразилското царско семејство
* Кралството Две Сицилии
* Династија Бурбон-Парма</br>}}
 
'''Бурбонската династија''' (фран. ''Bourbon'', шпан. ''Borbón'') е важна европска кралска куќа, гранка од [[Капетинската династија]]. Бурбонските кралеви владееле со кралствата [[Кралство Навара|Навара]] и [[Франција]] уште од 16. век. До 18. век, членови на Бурбонската династија биле монарси и на [[Шпанија]], [[Неапол]], [[Сицилија]] и [[Парма]]. Шпанија и [[Луксембург]] и денес имаат Бурбонски монарси.
[[Филип V од Шпанија]] бил првиот Бурбонски владетел на Шпанија од 1700 година. Оваа гранка од Бурбонската династија владее со Шпанија до денес. Нејзин претставник е Н.В. кралот [[Хуан Карлос I од Шпанија|Хуан Карлос I]].
 
== Историја ==
 
Бурбоните првобитно биле аристократско семејство чие стебло може да се следи до почетокот на 13. век, кога со имотот Бурбон владеел лорд кој бил вазал на францускиот крал. Во 1268 година Робер, Гроф од Клермон, шестиот син на кралот [[Луј IX]] се оженил со Беатрикс од Бургундија, Дама на Бурбон. Бидејќи таа била единствена наследничка на имотот Бурбон, нивниот син ја добил титулата Војвода од Бурбон во 1327. Бурбонската линија најпрво станале кралеви на Навара во 1555, а потоа и на Франција, кога Анри III од Навара станал [[Анри IV од Франција]] во 1589.
 
 
== Листа на Бурбонски монарси ==
=== Франција ===
 
Годините се однесуваат на владеењето.
** [[Филип II од Орлеан]] (Регент) (1715&ndash;1723)
* [[Луј XVI од Франција]] (1774&ndash;1792)
* [[Луј XVIII од Франција]] (1814&ndash;1824)
* [[Шарл X од Франција]] (1824&ndash;1830)
* [[Луј-Антоан, Војвода од Ангулем, Луј XIX]] (1830)
* [[Луј-Филип]] (Династија Бурбон-Орлеан) (1830-1848)
 
=== Шпанија ===
 
Годините се однесуваат на владеењето.
 
* [[Филип V од Шпанија]] (1700&ndash;1724 и 1724&ndash;1746)
* [[Луј I од Шпанија]] (1724; владеел помалку од една година)
* [[Фердинанд VI од Шпанија]] (1746&ndash;1759)
* [[Карло III од Шпанија]] (1759&ndash;1788)
* [[Карло IV од Шпанија]] (1788&ndash;1808)
* [[Фердинанд VII од Шпанија]], ''Посакуваниот'' (1813&ndash;1833)
* [[Изабела II од Шпанија]] (1833&ndash;1868)
* [[Алфонсо XII од Шпанија]] (1875&ndash;1885)
* [[Алфонсо XIII од Шпанија]] (1886&ndash;1931)
* [[Хуан Карлос I од Шпанија]] (1975&ndash;денес)
 
=== Луксембург ===
 
Годините се однесуваат на владеењето.
 
* [[Жан, Голем војвода од Луксембург]] (1964&ndash;2000)
* [[Анри, Голем војвода од Луксембург]] (2000&ndash;present)
 
 
[[Категорија:Историја на Франција]]
[[Категорија:Историја на Шпанија]]
 
 
[[af:Huis van Bourbon]]
[[ar:بوربون]]
[[bg:Бурбони]]
[[bs:Dinastija Burbon]]
[[bg:Бурбони]]
[[ca:Dinastia borbònica]]
[[cs:Bourboni]]
[[de:Bourbon]]
[[et:Bourbonid]]
[[el:Βουρβόνοι]]
[[huen:House of Bourbon-ház]]
[[eo:Burbono (dinastio)]]
[[es:Casa de Borbón]]
[[et:Bourbonid]]
[[eo:Burbono (dinastio)]]
[[eu:Borboi leinua]]
[[fa:دودمان بوربون]]
[[fi:Bourbon (suku)]]
[[fr:Maison de Bourbon]]
[[gl:Dinastía Borbón]]
[[kohe:부르봉בית 왕가בורבון]]
[[hr:Burbonci]]
[[hu:Bourbon-ház]]
[[hy:Բուրբոններ]]
[[hr:Burbonci]]
[[id:Bourbon (wangsa)]]
[[is:Búrbónar]]
[[it:Borbone]]
[[ja:ブルボン家]]
[[he:בית בורבון]]
[[ka:ბურბონი (დინასტია)]]
[[ko:부르봉 왕가]]
[[la:Gens Burbonia]]
[[lt:Burbonai]]
[[hu:Bourbon-ház]]
[[ms:Rumah Bourbon]]
[[nl:Huis Bourbon]]
[[ja:ブルボン家]]
[[no:Huset Bourbon]]
[[pl:Burbonowie]]
[[pt:Casa de Bourbon]]
[[qu:Burbuwnpa wasin]]
[[ro:Casa de Bourbon]]
[[qu:Burbuwnpa wasin]]
[[ru:Бурбоны]]
[[simple:House of Bourbon]]
[[sl:Bourboni]]
[[sr:Бурбони]]
[[fi:Bourbon (suku)]]
[[sv:Huset Bourbon]]
[[th:ราชวงศ์บูร์บง]]