Разлика помеѓу преработките на „Бела боја“

Додадени 13 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: pdc:Weiss; cosmetic changes
с (Бот Менува: tr:Beyaz (renk))
с (Бот Додава: pdc:Weiss; cosmetic changes)
'''Белата боја''' е основна неутрална [[боја]], еквивалентна на белата [[сончева светлина]] и затоа од човекот се распознава предимно во [[светлина|светлината]].
 
Една од двете основни неутрални бои во уметноста е белата. Од белата боја се произведуваат множество други бои, при што со смешувањето му со основните има способмост да ги осветлува. Доколку биде смешена со другата неутрална боја - [[црна боја|црната]] ќе се образува друга неутрална вторична боја - [[сива боја|сивата]].
[[no:Hvit]]
[[nrm:Blianc]]
[[pdc:Weiss]]
[[pl:Barwa biała]]
[[pt:Branco]]