Разлика помеѓу преработките на „Петар Велики“

Додадени 6 бајти ,  пред 12 години
in russia we don't use surnames for romanov's family
(Избрана статија)
(in russia we don't use surnames for romanov's family)
| place of burial =
|}}
'''Петар I РомановАлексеевич''' или '''Петар Велики''' ([[руски јазик|руски]]: ''Пётр I Алексеевич''; ''Пётр Великий'') ([[Москва]], [[9 јуни]] [[1672]] — [[Санкт Петербург]], [[8 февруари]] [[1725]] според [[Грегоријански календар|грегоријанскиот календар]], или [[30 мај]] [[1672]] — [[28 јануари]] [[1725]] според [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]]) бил руски цар, кој владеел со [[Руско Царство|Русија]] од [[7 мај]] ([[27 април]] според јулијанскиот календар) [[1682]], па сѐ до својата смрт во [[1725]].
 
На престолот дошол по многу дворски интриги и завери. На почетокот владеел заедно со својот слаб и болен полубрат [[Иван V]], кој умрел во [[1696]]. По Ивановата смрт, кога станал цар на Русија, Петар немилосрдно ги задушул сите отпори против него, па дури и во неговото семејство.<ref name="HyV">-{Martínez Laínez F. Pedro I el Grande. Historia y Vida; 38(461):64-73.}-</ref>.
89

уредувања