Спутник 1: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 13 години
средување, мало
(Поправени ситни грешки)
(средување, мало)
'''Спутник 1''' е првиот [[вештачки сателит]] пуштен во [[орбита]] околу земјата и беше лансиран од [[Бајконур Космодромот]] во [[Тјуратам]], 370 километри југозападно од градчето [[Бајконур]] во [[Казахстан]]. На [[руски]] "Спутник" значи "сопатник", или сателит, во овој случај. Оваа летало претставува алуминиумска сфера со [[дијаметар]] од 58 центиметри што носеше четири големи, од 2,4 до 2,9 метри долги, [[антени]] од страна. Масата му изнесуваше 83.60 килограми.
 
{| class="wikitable"
|-
|[[4 јануари]] [[1958]]
|}
 
Спутник 1 е првиот [[вештачки сателит]] пуштен во [[орбита]] околу земјата и беше лансиран од [[Бајконур Космодромот]] во [[Тјуратам]], 370 километри југозападно од градчето [[Бајконур]] во [[Казахстан]]. На [[руски]] "Спутник" значи "сопатник", или сателит, во овој случај. Оваа летало претставува алуминиумска сфера со [[дијаметар]] од 58 центиметри што носеше четири големи, од 2,4 до 2,9 метри долги, [[антени]] од страна. Масата му изнесуваше 83.60 килограми.
 
==Инструментација==