Спутник 1: Разлика помеѓу преработките

Одземени 5 бајти ,  пред 13 години
Поправени ситни грешки
с (грешка)
(Поправени ситни грешки)
|-
| '''Лансиран:'''
| [[4 Октомвриоктомври]] [[1957]] во 19:12 по [[Гринич]], од [[Бајконур Космодромот]] LC-1, со A/"Спутник" (8K71PS M1-1PS).
|-
| '''Орбита:'''
|-
|'''Испаднат од орбита:'''
|[[4 Јануаријануари]] [[1958]]
|}
 
Спутник 1 е првиот [[вештачки сателит]] пуштен во [[орбита]] околу земјата и беше лансиран од [[Бајконур Космодромот]] во [[Тјуратам]], 370 километри југозападно од градчето [[Бајконур]] во [[Казахстан]]. На [[руски]] "Спутник" значи "сопатник", или сателит, во овој случај. овааОваа летало претставува алуминиумска сфера со [[дијаметар]] од 58 центиметри што носеше четири големи, од 2,4 до 2,9 метри долги, [[антени]] од страна. Масата му изнесуваше 83.60 килограми.
 
==Инструментација==
 
Инструментите и изворите на електричната енергија беа поставени во затворена капсула и вклучувале трансмитери, а емисииите се случуваа најизменично во групи на секои 0,3 секунди. Даунлинк телеметријата вклучуваше податоци за температурите внатре и на површината од сферата. Сателитските трансмитери работеа 3 недели, додека хемиските батерии конечно не откажаа, и беа набљудувани со голем интерес во целата земја. Леталото испрати податоци за густината на горните слоеви на атмосферата и ширењето на радио брановите во [[јоносфератајоносфера]]та.
 
==Крај на мисијата==
Малата, но многу исполирана сфера беше тешка за набљудување со голо око, поради нејзината сјајност од 6-та [[магнитуда]], но затоа [[ракетниот потиснувач]] кој исто така ја достигна земјината атмосфера беше подобро видлив навечер како објект од прва [[магнитуда]]. Спутник испадна од орбитата 92 дена после лансирањето, откако заврши 1400 свртувања околу Земјата, со кумулативно пројдени 70 милиони километри. Сателитот и лансирачите беа развиени од бирото за дизајн на Сергеј Корлјов NII-88/Подлипки ( денешна РАКЕТНО-КОСМИЧЕСКАЯ КОРПОРАЦИЯ "ЭНЕРГИЯ").
 
==Надворешни линкови:врски==
[http://astklubkum.xtreemhost.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=128 Спутник 1]- [[Астрономски Клуб Куманово]]
 
81

уредување