Спутник 1: Разлика помеѓу преработките

Додаден 251 бајт ,  пред 13 години
с
Додадена категорија, референци, и слично
(Додадена страница за Спутник 1)
 
с (Додадена категорија, референци, и слично)
|-
| '''Лансиран:'''
| [[4 Октомври]] [[1957]] во 19:12 по [[Гринич]], од [[Бајконур Космодромот]] LC-1, со A/"Спутник" (8K71PS M1-1PS).
|-
| '''Орбита:'''
|-
|'''Испаднат од орбита:'''
|[[4 Јануари]] [[1958]]
|}
 
Спутник 1 е првиот [[вештачки сателит]] пуштен во [[орбита]] околу земјата и беше лансиран од [[Бајконур Космодромот]] во [[Тјуратам]], 370 километри југозападно од градчето [[Бајконур]] во [[Казахстан]]. На [[руски]] "Спутник" значи "сопатник", или сателит, во овој случај. оваа летало претставува алуминиумска сфера со [[дијаметар]] од 58 центиметри што носеше четири големи, од 2,4 до 2,9 метри долги, [[антени]] од страна. Масата му изнесуваше 83.60 килограми.
 
==Инструментација==
==Крај на мисијата==
 
Малата, но многу исполирана сфера беше тешка за набљудување со голо око, поради нејзината сјајност од 6-та [[магнитуда]], но затоа [[ракетниот потиснувач]] кој исто така ја достигна земјината атмосфера беше подобро видлив навечер како објект од прва [[магнитуда]]. Спутник испадна од орбитата 92 дена после лансирањето, откако заврши 1400 свртувања околу Земјата, со кумулативно пројдени 70 милиони километри. Сателитот и лансирачите беа развиени од бирото за дизајн на Сергеј Корлјов t NII-88/Подлипки ( денешна РАКЕТНО-КОСМИЧЕСКАЯ КОРПОРАЦИЯ "ЭНЕРГИЯ").
 
==Надворешни линкови:==
[http://astklubkum.xtreemhost.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=128 Сутник 1]- [[Астрономски Клуб Куманово]]
 
[[Категорија:Вештачки сателити]]
[[Категорија:Истражување на вселената]]
[[Категорија:Спутник програма]]
81

уредување