Кладистика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 35 бајти ,  пред 14 години
+
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Нова статија)
 
(+)
 
Кладистиката дава дијаграми наречени ''кладограми'' кои го претставуваат еволутивниот пат на организмите. Секвенционирањето на [[ДНК]] и [[РНК]] се користи при многу важни кладистички истражувања. Компјутерските програми се исто така нашироко употребувани во кладистиката, поради сложената природа на конструкцијата на кладограмите.
 
== Наводи ==
 
<references/>
 
[[Категорија:Биологија]]