Разлика помеѓу преработките на „Родос (град)“

Додадени 968 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: id:Rhodes (kota))
с
{{dablink|Оваа статија е за грчкиот град Родос. За друга употреба видете [[Родос (појаснување)]].}}
 
{{Infobox Greek Dimos
[[Слика:PorteDeRhodesGrece010906.JPG|мини|десно|200п|]]
|name = Родос
|name_local = Ρόδος
|image_skyline = Rhodes harbour.jpg
|caption_skyline = Поглед на пристаништето
|city_flag =
|city_seal =
|lat_deg = 36
|lat_min = 26
|lon_deg = 28
|lon_min = 13
|elevation_min = 0
|elevation_max = 25
|periph = [[Јужен Егеј]]
|prefec = [[Додеканеси]]
|districts =
|mayor = Хаѕис Хаѕиефтимиу
|party = [[Нова Демократија (Грција)|НД]]
|since = јануари 2007
|demonym = Родонец
|population_as_of = 2001
|population = 53709
|area = 19.481
|population_metro = 80000
|area_metro =
|postal_code = 851 00
|area_code = 22410
|licence = PO, PK
|website = [http://www.rhodes.gr www.rhodes.gr]
}}
 
'''Родос''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Ρόδος'') е главен град на грчкиот [[остров]] [[Родос]], и се наога во југоисточниот дел на [[Егејско море|ЕгејскоЕгејското море]]. Градот има околу 80 .000 жители. Овој град е најпознат по [[Колос од Родос|Колосот од Родос]], кој бил едно од [[Седум светски чуда|седумте светски чуда]]. Тврдината на градот Родос, која била изградена од страна на [[болничари|рицарите болничари]] и е еден од најдобро зачуваните градови во [[Европа]]. Од [[1988]] година од страна на [[УНЕСКО]] е објавен за објект од светско културно наследство од страна на [[УНЕСКО]]. Денеска, градот е една од најголемите туристички атракции на [[Балкан]]от.
 
==Извори==
<references />
 
==Видете исто така==
13.850

уредувања