Разлика помеѓу преработките на „Делос“

Додаден 41 бајт ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
:''За планинатадруга употреба видете [[Делос (планинапојаснување)]]''.
 
{{Инфокутија грчки острови
}}
 
'''Дилос''' или '''Делос''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Δήλος'') е [[остров]] во западниот дел на [[Егејско Море|Егејското Море]]. Во [[Древна Грција]] се сметал за свет град бидејќи, според легендите, на овој остров биле родени близнаците [[Артемида]] и [[Аполон]]. Од [[1990]] година Делос е под заштита на [[УНЕСКО]].
 
{{Infobox World Heritage Site
}}
 
[[Слика:Delos Lions.jpg|мини|десно|200п|Лавовите на ДелосДилос]]
 
==Видете исто така==
13.850

уредувања