Разлика помеѓу преработките на „Џон Доуленд“

Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
с
с (Отстрането уредувањето на 77.29.237.89, вратено на последната верзија на ArthurBot)
с (с)
[[Слика:dowland.png|thumb|right|250px220px|Џон Доуленд]]
'''Џон Доуленд''' ([[англ.]] ''John Dowland'') ([[1563]] – [[20 февруари]], [[1626]]) е [[Англија|англиски]], а можеби родум [[Ирска|ирски]] [[композитор]], пејач и [[лејта|лејтист]]. Денес тој е најпознат по неговата [[песна]] ''Течете, солзи мои'' („Flow, my tears“).