Љубисав Иванов - Ѕинго: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Вики-форматирање +слика)
Нема опис на уредувањето
[[Слика:zingo.gif|thumb|right|200px|Љубисав Иванов - Ѕинго]]
'''Љубисав Иванов - Ѕинго''' (роден [[1936]] во с. [[Трновац]], [[Кратово]]) е Претседателпретседател на [[Социјалистичка партија на Македонија|Социјалистичката партија на Македонија]]. Пратеники пратеник е во [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]].
 
За претседател на СПМ е избран на Вториот конгрес на СПМ кој се одржа во јули [[1995]] година и е реизбран на Третиот, Четвртиот и Петтиот конгрес на СПМ.
 
Завршил [[Рударско-геолошки факултет]]. Генерален директор на Рударско-геолошкиот комбинат „Силекс“ Кратово, 40 години. Живее во [[Кратово]].
 
Љубисав Иванов -Ѕинго беше првиот претседател на [[Фудбалска Федерација на Македонија|Фудбалската Федерација на Македонија]] по осамостојувањето на Република Македонија.
{{Гео-никулец}}
 
{{ГеоБиог-никулец}}
 
[[Категорија:Македонски политичари]]
6.530

уредувања