CMYK: Разлика помеѓу преработките

Додадени 28 бајти ,  пред 13 години
с
црвена заменета со длабоко црна
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: ku:CMYK)
с (црвена заменета со длабоко црна)
На пример, за да се образи бело, во CMYK системот тоа би изгледало вака C=0%, M=0%, Y=0%, K=0%; за црвена боја - C=0%, M=100%, Y=100%, K=0%; за зелена боја - C=100%, M=0%, Y=100%, K=0%; за жолта боја - C=0%, M=0%, Y=100%, K=0%.
 
За печатење на црвенадлабоко црна боја ''(Rich black)'' не се препорачува употребата на C=100%, M=100%, Y=100%, K=100%, тоа би довело до распрскување на сите бои на површината на хартијата на која што се печати. Се препорачува процентите да не бидат поголеми од 300%. За постигнување на чистадлабоко црвенацрна боја може да се употреби C=60%, M=60%, Y=60%, K=100%.
 
==Видете исто така ==
284

уредувања