Разлика помеѓу преработките на „Пејо Јаворов“

Додадени 495 бајти ,  пред 12 години
Мал придонес.
с (с)
(Мал придонес.)
[[Слика:Peio Yavorov.jpeg|десно|мини|200п|Пејо Јаворов]]
'''Пејо Јаворов''' ({{lang-bg|Пейо Тотев Крачолов}}) ([[1 јануари]] [[1878]], [[Чирпан]] – [[29 октомври]] [[1914]], [[Софија]]) е [[бугари|бугарски]] поет, револуционер и публицист на [[ВМОРО]], сопатник на [[Гоце Делчев]] и негов биограф — „Гоце Делчев“ (1904), учесник во македонската револуционерна борба и [[Балкански војни|Балканските војни]], прв бугарски градоначалник на [[Гоце Делчев (град)|Неврокоп]].
 
== Надворешни врски ==
*[http://www.slovo.bg/showauthor.php3?ID=130&LangID=1 Избрано творештво] од Пејо Јаворов на страницата www.slovo.bg. {{bg}}
 
{{Бугарија-писател-никулец}}
 
<!-- {{DEFAULTSORT:Јаворов, Пејо}} -->
[[Категорија:Бугари]]
[[Категорија:Дејци на ВМОРО|Ј]]
[[CategoryКатегорија:Бугарски писатели]]
 
[[bg:Пейо Яворов]]
1.694

уредувања