Разлика помеѓу преработките на „Праведна употреба“

Одземени 193 бајти ,  пред 12 години
с
отстранета избришана слика, неколку поправки
с (Бот Додава: en:Fair use)
с (отстранета избришана слика, неколку поправки)
[[File:Fair use logo.svg|мини|десно|150п|Лого со кое се идентифицира праведна употреба.]]
== Дефиниција ==
'''Праведна употреба''' ([[англиски{{lang-en|анг.]] ''fair use''}}) е доктрина во законот за авторско право на [[Соединети Американски Држави|Соединетите Американски Држави]] (''United States copyright law''), што овозможува законито нелиценцирано и ограничено користење на туѓи цитати или материјал со заштитени [[авторски права]] (''copyright'' '''©''') во друго авторско дело, без предходно добиена дозвола од носителот на тоа право (''авторот''), со образовна цел, рецензија и сл. Во континенталниот правен круг постојат поразлични ограничувања и одстапки од авторското право.
[[Податотека:Sidebar.png|thumb|right|85px|Пример слика на софтвер со заштитени права. Дозволата за праведна употреба од страна на Микрософт е следна: '''("Microsoft product screen shot(s) reprinted with permission from Microsoft Corporation." for fair use of such images.)''']]
'''Праведна употреба''' ([[англиски|анг.]] ''fair use'') е доктрина во законот за авторско право на [[Соединети Американски Држави|Соединетите Американски Држави]] (''United States copyright law''), што овозможува законито нелиценцирано и ограничено користење на туѓи цитати или материјал со заштитени [[авторски права]] (''copyright'' '''©''') во друго авторско дело, без предходно добиена дозвола од носителот на тоа право (''авторот''), со образовна цел, рецензија и сл. Во континенталниот правен круг постојат поразлични ограничувања и одстапки од авторското право.
 
Праведна употреба е дел од Американскиот закон за авторки права, член 107. кој дозволува употреба на заштитени материјали на автор во делот на друг автор под одредени услови без предходно издадена лиценца. Многу други држави во англосаксонскиот правен круг во своите закони имаат слични одредби кои дозволуваат употреба на заштитени материјали под посебни и специфични услови, овие термини обично се наведени во законот за заштита на авторски права (анг. Copyright legislation), но овие случаеви во законот се порестриктивни во дадени случаи одколку американската чесна употреба. Во кокнекстконтекст на ова постојат дефиниции кои одговараат на праведната употреба во следниве закони:
 
* Information Society Directive (Directive[[САД]], директива 2001/29/EC ofод [[22 Mayмај]] [[2001]])
* Copyright, Designs and Patents Act 1988 (UK[[Велика Британија]])
* New Zealand Copyright Act 1994 ([[Нов Зеланд]])
 
==Надворешни врски и извори==
* [http://www.ccianet.org/artmanager/uploads/1/FairUseStudy-Sep12.pdf Study of benefits Fair Use provides to U.S. economy]
 
[[Категорија:Авторско Правоправо]]
 
[[als:Fair use]]