Разлика помеѓу преработките на „Лазар Колишевски“

Одземени 58 бајти ,  пред 12 години
осуден е со неколцина комунисти, по тоа што е комунистички партизанин
(Откажано уредување 536163 (автор: Bogorm | Разговор))
(осуден е со неколцина комунисти, по тоа што е комунистички партизанин)
==Во Втората светска војна==
[[Слика:Kolishevski-molba.jpg|thumb|130px|Молба за помилување до бугарскиот цар]]
По окупацијата на земјата, српското раководство го испраќа Колишевски во Македонија, каде што тој се вклучува во подготовките на востанието против бугарската власт. На [[6 ноември]] [[1941]] година е уапсен од бугарската окупаторска власт и на судскиот процес во [[Охрид]] заедно со уште неколкумина Македонцибунтовници е осуден на смрт.
 
На [[7 декември]] Колишевски поднесува молба за помилување до [[Борис ІІІ|бугарскиот цар]], по што смртната казна му е заменета со доживотен затвор. Во март [[1942]] година е префрлен од Скопскиот затвор во затворот во [[Плевен]] и таму останува се до капитулацијата на [[Бугарија]] и доаѓањето на власт на [[Отечествен фронт|Отечествениот фронт]] на [[9 септември]] [[1944]] година.
1.398

уредувања