Разлика помеѓу преработките на „Архангел Урил“

Одземени 59 бајти ,  пред 11 година
с
с
с (с)
с (с)
'''Урил''' ('''אוּרִיאֵל''' „Светлина [[Ил (бог)|Божја]]“) е еден од [[архангел]]ите по [[рабин]]ските преданија, како и по извесни [[Христијанство|христијански]] преданија.
 
Ангелите споменати во [[Хебрејска Библија|Хебрејската БиблијаТора]]та не се именувани. Се смета дека поединечните имиња на ангелите се донесени од евреите од Вавилон. Од седумте ангели од еврејската ангелологија, во писанијата по име споменати се само [[Архангел Гаврил|Гаврил]], [[Архангел Михаил|Михаил]] и [[Архангел Рафаил|Рафаил]], па така полека станале [[Библиски канон|канонски]].
 
Кога се додава четврт ангел, за претставување на четирите страни на светот, Ова е обично Урил (''Jewish Encyclopedia''). Христијанските гностици исто така го даваат како четврт (под името [[Хануил]]), од [[Грегориј Велики]], а и во ангелологијата на [[Псевдо-Дионис]]. Урил е третиот ангел наведен во ''[[Соломонов Завет|Соломоновиот Завет]]'', а четвртиот е Саврил.