Разлика помеѓу преработките на „Јанаки Паскалев“

Додадени 18 бајти ,  пред 12 години
ВМОРО е македонска организација
(нова)
 
(ВМОРО е македонска организација)
}}
 
'''Јанаки Паскалев''', нареченпознат со прекарот '''Наки''', е [[Бугари|бугарски]]македонски револуционер, деец на [[ВМОРО|Внатрешната Македономакедонско-Одринскаодринска Револуционернареволуционерна Организацијаорганизација]].
 
==Биографија==
Паскалев е родев во [[Хрупишта]], [[Костур|Костурско]], во [[Османска империја|Османската империја]] (денес Аргос Орестико, Грција). Во текот на [[1877]] година семејствотонеговото мусемејството се преселува во градградот [[Ксанти]], [[Западна Тракија]]. Уште како млад зема учество во црковните борби против [[Цариградска патријаршија| Цариградската грчката патријаршија]].
 
Станува член на ВМОРО во [[1899]] година. Јанаки Паскалев е еден од основателите на Револуционерниот комитет во град [[Ксанти]]. Во [[1900]] година е избран за претседател на Ксантискиот околиски револуционерен комитет. Во [[1904]] година е уапсен и фрлен во затвор.
 
Умира на [[16 декември]] [[1933]] година во Ксанти.
1.628

уредувања