Разлика помеѓу преработките на „Хакасија“

Додадени 25 бајти ,  пред 11 година
{{Commonscat|Khakassia}}
с (Бот Додава: fa:خاکاسیا)
({{Commonscat|Khakassia}})
Хакашкката држава во 13. век ја освоиле [[Монголи]]те. Почетокот на 18. век конституирана е руска власт на оваа територија. Во 19. век пошнуваат да се населуваат Руси, а делот на староседелците преминува во православна вера. Регионот Хакасија е основан на 10. октомври [[1930]].
 
{{Commonscat|Khakassia}}
{{Турски говорни региони}}
{{русија}}
184

уредувања