Разлика помеѓу преработките на „Китара“

Одземени 6 бајти ,  пред 12 години
с
с
(Correction)
с (с)
[[Слика:Apollo Musagetes Pio-Clementino Inv310.jpg|мини|right|250px|[[Аполон КитароедусКитаред]] со ''китара'' во рацете]]
 
'''Китарата''' била [[Античка Грција|антички грчки]] [[музички инструмент]] од фамилијата на [[цитра|цитри]]. На [[латински јазик|латински]] се нарекува ''cithara (цитара)'', а во модерниот [[грчки јазик]] зборот ''κιθάρα (китара)'' го добил значењето [[гитара]].