Разлика помеѓу преработките на „Љубиша Георгиевски“

Додадени 177 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: bg:Любиша Георгиевски)
с
[[Слика:Ljubisa_Georgievski.jpg|right|thumb|200px|Љубиша Георгиевски]]
'''Љубиша Георгиевски''' (роден на [[30 мај]] [[1937]] година во [[Битола]]) е театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на „Факултетот за драмски уметности” во [[Скопје]]. Љубиша Георгиевски е тековен претседател на [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]].
 
'''Љубиша Георгиевски''' (роден на [[30 мај]] [[1937]] година во [[Битола]]) е театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на „Факултетот[[Факултет за драмски уметности”уметности|Факултетот за драмски уметности]] во [[Скопје]]. Дипломирал на Академијата за театар, филм, радио и телевизија, група „Театар и радио режија”, во [[Белград]], [[1974]]. Љубиша Георгиевски е тековен претседател на [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]].
Дипломирал на „Академијата за театар, филм, радио и телевизија”, група „Театар и радио режија”, во [[Белград]], [[1974]] год.
 
==Кариера==
Како театарски режисер, има поставено преку 160 постановки во Република Македонија, [[СР ЈугославијаСрбија]], [[Хрватска]], [[Босна и Херцеговина]], [[Словенија]], [[Република Бугарија]], [[Романија]], [[Полска]] и други држави, како и четири постановки во [[САД]], каде на универзитетите во Јужна [[Калифорнија]] и [[Тексас,]] предавал теорија на театарот и актерска игра. Неговите претстави се играат на повеќе од десет јазици и истите, гостувале ширум [[Европа]], наод примеркои вопозначајни Москва,гостувања „ Burg teater ”, Виена. Добитник е на повеќе од дваесетина наградисе во рамките на поранешна Југославија, како и наградата од критиката за претставата „Искушение” од [[Вацлав ХавелМосква]] во „и [[Theater CenterВиена]]”, како најдобра престава на театарската сезона. Неговите пиеси „Црна” и „Јованка Орлеанска” се играни со успех, а некои од нив сè уште се на репертоарот.
 
Досега има објавено десетинадесеттина книги. Како филмски режисер има режирано четири филма. Како новинар има напишано преку двеста авторски колони во „Дневник”.
 
==Награди==
На [[претседателски избори 1994 година|претседателските избори во 1994 година]] Георгиевски беше претседателски кандидат на [[ВМРО-ДПМНЕ]].
Добитник е на повеќе од дваесетина награди во рамките на поранешна [[СФРЈ|Југославија]], како и наградата од критиката за претставата „Искушение” од [[Вацлав Хавел]] во [[Theater Center]] како најдобра престава на театарската сезона. Неговите пиеси „Црна” и „Јованка Орлеанска” се играни со успех, а некои од нив сè уште се на репертоарот.
 
==Политичка кариера==
Од [[2000]] до [[2004]] год. – вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во [[Република Бугарија]].
На [[македонски претседателски избори, 1994 година|претседателските избори во 1994 година]] Георгиевски бешебил претседателски кандидат на [[ВМРО-ДПМНЕ]]. Од [[2000]] до [[2004]] бил вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во [[Бугарија|Република Бугарија]].
 
Зборува [[англиски]], [[француски]], [[италијански]], [[руски]], [[бугарски]], [[српски]] се служи и со [[словенечки]], [[полски]], [[романски]].
 
Зборува [[англиски]], [[француски]], [[италијански]], [[руски]], [[бугарски]], и [[српски]], а се служи и со [[словенечки]], [[полски]], и [[романски]].
 
{{Македонија-политичар-никулец}}
13.850

уредувања