Разлика помеѓу преработките на „Пјерлуиџи Колина“

Додадени 1.190 бајти ,  пред 11 година
+ средување
(+ врски)
(+ средување)
{{infobox
{{Внимание}}
| name = Пјерлуиџи Колина
{{Викифицирање}}
| image = [[Image:Pierluigi Collina.jpg|200px]]
'''Пјерлуиџи Колина''' (роден 13 февруари 1960 година(49 години)) е Италијанец и поранешен Фудбалски Судија.
| fullname = Pierluigi Collina
| dateofbirth = {{birth date and age|1960|2|13|df=y}}
| cityofbirth = [[Болоња]]
| countryofbirth = [[Италија]]
| dateofdeath =
| cityofdeath =
| countryofdeath =
| otheroccupation = [[Финансиски советник]]
| years1 = 1988–1991
| years2 = 1991–2005
| league1 = [[Серија Ц2]] / [[Серија Ц1]]
| league2 = [[Серија Б]] / [[Серија A]]
| role1 = [[Referee (football)|Referee]]
| role2 = Referee
| internationalyears1 = 1995–2005
| confederation1 = [[FIFA]] listed
| internationalrole1 = Referee
}}
'''Пјерлуиџи Колина''' (роден [[13 февруари]] [[1960]] година(49 години)) е Италијанец [[Италија]]нец и поранешен Фудбалски[[фудбалски Судијасудија]].
 
Тој е сеуштесè уште врзан за фудбалот[[фудбал]]от како не платеннеплатен консултант на Италијанската Асоцијација за фудбалски судии (АИА), и член на судискиот комитет на [[УЕФА]].
 
Тој се смета за еден од најдобрите фудбалски судии во светот.
 
==Кариера==
 
Колина бешее роден во [[Болоња]] и пратен на локалниот универзитет, каде што стекнал диплома за економија во [[1984]] година. За време на тинејџерските години,тој играл како централен дефанзивец во локалниот тим, но бешебил убеден во [[1977]] година да оди на курс за судии, каде што ја пронајдепронашол личната надареност за таа работа.
 
За три години тој судешесудел во највисокиот ранг на регионални натревари, и некојнекои странски натпревари. Во [[1988]] година тој имашепостигнал напредок побрз од нормалниот, со штои тој судешесудел во националната третата лига Серија Ц1 и Серија Ц2. За три сезони тој почнапочнал да суди во повиските Серија Б и Серија А натпревари.
Кариера
 
Во меѓувреме тојфатил фати "Alopecia"[[алопеција]], што резултирашерезултирало со целосно губење на неговата коса,со. штоКолина станастанал келав и го доби прекарот Којак.
Колина беше роден во Болоња и пратен на локалниот универзитет,каде што стекнал диплома за економија во 1984.За време на тинејџерските години,тој играл како централен дефанзивец во локалниот тим,но беше убеден во 1977 година да оди на курс за судии,каде што ја пронајде личната надареност за таа работа.
 
Во [[1995]] година откогаоткако имаше иссуденосудено на 43 Серија А натпревари беше пласиран на листата со судии на [[ФИФА]], со што му беа доделена за судење 5 натпревари на [[Олимписки игри|Олимписките Игри]] во [[1996]] година, вклучувајќи го и финалето помеѓумеѓу [[Нигерија]] и [[Аргентина]].Тој судешеСудеше во финалето во Лигата на Шампионите во [[1999]] година помеѓумеѓу [[Баерн Минхен]] и [[Манчестер Јунајтед]], кој е најзапамтениотнајзапаметениот меч поради столчињата на крајот на мечот и лавовските 'ржења.
За три години тој судеше во највисокиот ранг на регионални натревари,и некој странски натпревари.Во 1988 година тој имаше напредок побрз од нормалниот со што тој судеше во националната третата лига Серија Ц1 и Серија Ц2.За три сезони тој почна да суди во повиските Серија Б и Серија А натпревари.
 
Во [[2002]] година,тој ја достигна кулминацијата (врвот) на неговатасвојата кариера кога беше избран за да го суди финалето на Светското Првенство во фудбал помеѓумеѓу [[Германија]] и [[Бразил]]. После натреварот, [[Оливер Кан]] рекол Колина е судија од светски рамки, нема двоумење за тоа, но не носи среќа зарем не? Колина дотогаш на Кан му имаше судено два големи натпревари, во Лигата на Шампионите во финалето во 1999, кога Баерн Минхен изгуби од Манчестер Јунајтед 2-1, и Англија против Германија 5-1 во 2001 година. Среќата на Кан не се смени во финалето.
Во меѓувреме тој фати "Alopecia",што резултираше со целосно губење на неговата коса,со што стана келав и го доби прекарот Којак.
 
Во [[2003]] година тој ја напиша автобиографската книга МОИТЕ„Моите ПРАВИЛАправила НАна игра“ ИГРА(Le Mie Regole del Gioco).
Во 1995 година откога имаше иссудено 43 Серија А натпревари беше пласиран на листата со судии на ФИФА,со што му беа доделена за судење 5 натпревари на Олимписките Игри во 1996 година,вклучувајќи го и финалето помеѓу Нигерија и Аргентина.Тој судеше во финалето во Лигата на Шампионите во 1999 година помеѓу Баерн Минхен и Манчестер Јунајтед,кој е најзапамтениот меч поради столчињата на крајот на мечот и лавовските ржења.
 
Тој судеше во Финалето на УефаУЕФА Купот помеѓумеѓу [[Валенсија]] и [[Олимпик Марсеј]]. Европското првенство беше неговиот последно поважно Интернационалноинтернационално Натпреварувањенатпреварување, и ја достигна старосната граница за судии според ФИФА (45 години) рано во 2005 година. Неговиот последен Интернационаленинтернационален натпревар беше Португалија-Словачка,квалификационен квалификациски натревар за Светското првенство во 2006 година.Натпреварт Натпреварот беше на стадионот Estadio da Luz во [[Лисабон]]. Старосната граница за судии на Италијанската Фудбалска Федерација е 46 години, и му дадено на Колина му дозволи да суди уште една сезона. И покрај тоа,дебатата помеѓунедоразбирањето меѓу федерацијата и Колина ранона вопочетокот Августна август 2005 година,следуваше Колинарезултираше дасо тоа што Колина потпишепотпиша важен спонзорски договор со [[Опел]]. Опел исто така беше спонзор на клубот од Серија А, [[А.Ц Милан]] и тој договор беше важен конфликт за интереси, иа Колина беше распуштенотпуштен и не судеше на топ натпреварите во Италија. Во моментите на одлука, тој донесе оставка, и ефективно ја заврши неговатасвојата кариера. Италијанската Асоцијација на Судии сакаше да го врати на терените, но тој упорносе истапиоткажа, за да води мирен живот.И покрај тоаСепак,тој судеше хуманитарни натпревари организирани од [[УНИЦЕФ]] во Мајмај 2006 и Септемврисептември 2008 година. За време на овој натпревар Колина доживеа непријатен пад и излезе од игра после 21 минута игра.
Во 2002 година,тој ја достигна кулминацијата(врвот) на неговата кариера кога беше избран за да го суди финалето на Светското Првенство во фудбал помеѓу Германија и Бразил.После натреварот,Оливер Кан рекол Колина е судија од светски рамки,нема двоумење за тоа,но не носи среќа зарем не?Колина дотогаш на Кан му имаше судено два големи натпревари,во Лигата на Шампионите во финалето во 1999,кога Баерн Минхен изгуби од Манчестер Јунајтед 2-1,и Англија против Германија 5-1 во 2001 година.Среќата на Кан не се смени во финалето.
 
[[Image:Pierluigi Collina 2.JPG|thumb|right|Колина на натпревар од шампионската лига во 2007.]]
Во 2003 година тој ја напиша автобиографската книга МОИТЕ ПРАВИЛА НА ИГРА(Le Mie Regole del Gioco).
 
Една од неговите последни игри, квалификации за Лигата на Шампионите помеѓумеѓу [[Евертон]] и [[Виљареал]] имаше контроверзи со непризнатиот гол на Евертон со што гонатрпеварот прати натрпеваротзаврши во Екстраекстра Тимевреме.
Тој судеше во Финалето на Уефа Купот помеѓу Валенсија и Олимпик Марсеј.Европското првенство беше неговиот последно поважно Интернационално Натпреварување,и ја достигна старосната граница за судии според ФИФА(45 години)рано во 2005 година.Неговиот последен Интернационален натпревар беше Португалија-Словачка,квалификационен натревар за Светското првенство во 2006 година.Натпреварт беше на стадионот Estadio da Luz во Лисабон.Старосната граница за судии на Италијанската Фудбалска Федерација е 46 години и му даде на Колина да суди уште една сезона.И покрај тоа,дебатата помеѓу федерацијата и Колина рано во Август 2005 година,следуваше Колина да потпише важен спонзорски договор со Опел.Опел исто така беше спонзор на клубот од Серија А,А.Ц Милан и тој договор беше важен конфликт за интереси и Колина беше распуштен и не судеше на топ натпреварите во Италија.Во моментите на одлука,тој донесе оставка,и ефективно ја заврши неговата кариера.Италијанската Асоцијација на Судии сакаше да го врати на терените но тој упорно истапи,за да води мирен живот.И покрај тоа,тој судеше хуманитарни натпревари организирани од УНИЦЕФ во Мај 2006 и Септември 2008.За време на овој натпревар Колина доживеа непријатен пад и излезе од игра после 21 минута игра.
 
Колина сее почитувашепочитуван како најдобар судија во светот, и можеби единствениот судија кој тимовитекого го сакале сите тимови.
Една од неговите последни игри,квалификации за Лигата на Шампионите помеѓу Евертон и Виљареал имаше контроверзи со непризнатиот гол на Евертон со што го прати натрпеварот во Екстра Тиме.
 
Можеби еден од најголемите обележја на кариерата на Колина беше скандалот на Серија А кога [[Јувентус]] беше испратен во втората лига.
Колина се почитуваше како најдобар судија во светот,и можеби единствениот судија кој тимовите го сакале.
 
Колина бешее главна фигура во популарната видео игра [[Pro Evolution Soccer 3]] и [[Pro Evolution Soccer 4]] (заедно со Франческо Тоти и Тјери Анри). Исто така беше вклучен и во видео играта ФИФА 2005. Тој се појавувашепојавува на рекламите за МастерКард[[Мастер Кард]] и [[Адидас]], за време на Светското првенство во фудбал во 2006 година. Тој исто така многу ја сака кошарката[[кошарка]]та. Најомилен кошаркарски клуб му е Болоња.
Можеби еден од најголемите обележја на кариерата на Колина беше скандалот на Серија А кога Јувентус беше испратен во втората лига.
 
==Приватен живот==
Колина беше главна фигура во популарната видео игра Pro Evolution Soccer 3 и Pro Evolution Soccer 4(заедно со Франческо Тоти и Тјери Анри).Исто така беше вклучен и во видео играта ФИФА 2005.Тој се појавуваше на рекламите за МастерКард и Адидас,за време на Светското првенство во фудбал во 2006 година.Тој исто така многу ја сака кошарката.Најомилен кошаркарски клуб му е Болоња.
 
Колина ја запозназапознал идната сопруга во 1988 година во Версилија. По долго време живеење заедно тие се преселијапреселиле во Виареџио.Тие имаатИмаат две ќерки и куче Западношкотскизападношкотски бел теријертериер, кој се вика Валас.
 
[[Категорија:Фудбалски судии]]