Разлика помеѓу преработките на „Пау Гасол“

Додаден 21 бајт ,  пред 12 години
+
(кат)
(+)
{{Викифицирање}}
{{Внимание}}
'''По Гасол Саез''' е шпански професионален кошаркарски играч,роден на 6 јули во [[Барселона]],[[Шпанија]],висок е 2.13cm и игра во НБА лигата во тимот на Лос Анџелес Лејкерс.Тој е син на Мариса Саез и Аугустин Гасол,неговиот брат Марк Гасол е исто така НБА играч.Гасол беше продаден на Аталанта,но правата ги имаше тимот на Мемфис.Во Мемфис,Гасол стана рекордер во бројот на:одиграни натпревари,промашени удари,минути во игра,слободни фрлања,офанзивни и дефанзивни скокови,блокови и поени.По седум поминати години во тимот на Мемфис,тој беше продаден на тимот од Л.А на 1 Февруари,2008 година.